projektowanie wnętrz

Jak zweryfikować biuro projektowe?

Jak zweryfikować biuro projektowe? To zazwyczaj pierwsze pytanie po wyborze odpowiedniej agencji, która ma wykonać projekt nowego domu lub biura. Na rynku istnieje wiele takich firm oferujących usługi projektowania. Przeważnie swoje wybory opieramy na informacjach, które sami nam podadzą i portfolio, które widnieje na ich stronie internetowej. Jeśli zdecydujecie się już na ich usługi, dobrą praktyką jest zweryfikowanie wszystkich danych i kompetencji, którymi się reklamowali podczas rozmowy. Jak to zrobić ? Czy jest to trudny proces ? Czy nawet pozytywna weryfikacja daje gwarancje zadowolenia ? O tym w dalszej części artykułu.

Weryfikacja prawna

Sprawdzanie jakiejkolwiek firmy, a w tym biur projektowych powinno rozpocząć się właśnie o weryfikacji prawnej. Informacje warto wyszukać w Krajowym Rejestrze Sądowym. Jeżeli firma faktycznie istnieje — znajdują się jej tam wszystkie dane jak NIP czy Regon.
Wiele firm ma z tym kłopot i jednocześnie reklamują się jako działające legalnie. Skutki pominięcia tego kroku mogą być wbrew pozorom poważne. W razie chęci reklamacji lub – co gorsza – konkretnego wydarzenia lub wypadku powstaje problem prawny jak rozpatrywać to wydarzenie. Jeśli jest za wypadek lub reklamacje odpowiedzialna jest firma, postępuje się według jasno określonych procedur. Jeżeli po fakcie okazuje się, że biuro projektowe nie miało uprawnień lub w ogóle nie było firmą, sprawa komplikuje się, a odzyskanie należności od prywatnej osoby jest szalenie trudne. W przypadku, jeśli była to firma, należność wypłaca bezproblemowo ubezpieczyciel.

Sprawdzenie kompetencji

Następnym krokiem jest sprawdzenie kompetencji i prawdomówności. Jeśli firma twierdzi, że wykonała konkretne inwestycje, warto potwierdzić to u źródła. Pomoc w tym mogą nawet proste notatki na firmowych blogach, że to konkretne biuro zaprojektowało tę siedzibę czy magazyn. W niektórych przypadkach dotarcie do właściciela będzie trudne, ale jeśli faktycznie biuro projektowe mówi prawdę, to takie dane będą w internecie, prasie czy materiałach video z otwarcia.

Opinie wśród klientów

Opinie panujące na temat danego biura projektowego wśród klientów firmy będą zdecydowanie najlepszą rekomendacją. Kto inny jak nie sami zainteresowani w trafny sposób wyrażą swoje odczucia i opiszą działanie firmy. W dobie internetu nie trudno jest znaleźć takie opinie np. w internecie lub wiadomości o wykonanych projektach. Udanie się osobiste do takiego miejsca i krótka rozmowa z właścicielem może wiele wyjaśnić i potwierdzić lub obalić nasze obawy. Zasięgnięcie informacji o przebiegu realizacji zlecenia tez jest ważne. Im więcej takich danych zdobędziemy przed podpisaniem umowy tym większa szansa na świadomy wybór i udaną współpracę

Odpowiednie zweryfikowanie biura projektowego daje duże prawdopodobieństwo na udany projekt i eliminuje obawy dotyczące profesjonalizmu. W ten sposób możemy uniknąć straty czasu oraz pieniędzy, jeśli przedstawiony projekt będzie nadawał się jedynie do kosza. Odpowiednie sprawdzenie kontrahenta jest w dobrym tonie i przynosi same korzyści.

Możesz tez skorzystać z darmowych programów do projektowania wnętrz (zobacz) i samodzielnie przygotować projekt.

    Dodaj komentarz

    Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *